Choď na obsah Choď na menu
 


Batikovanie

30. 9. 2009

Batikovanie

A o čo to vlastne ide. Rozpíšeme Vám rôzne spôsoby...

Batika vyväzovaná - Táto technika batikovania, či inak povedaná farbenie textilu technikou rezerváže (teda zakrývaním určitých miest, kam pri farbení farba neprenikne), je u nás asi najznámejšia a najpoužívanejšia. Najskôr je dôležité rozvrhnúť si správne kompozíciu, premyslieť si farebnosť, poprípade navrhnúť viacfarebné riešenie. Potom začneme s vyväzovaním - najlepšie pomocou rôznych povrázkov.

Batika skladaná - Touto už tradičnou metódou možno získať mnoho farebnývch vzorov, ktoré a dajú úspešne kombinovať, alebo aj vymýšľať svoje vlastné. Rôznym sklaaním textílie docielime, že nám do určitých miest pri farbení neprenikne farba - alebo sa nám látka zafarbí s menšou intenzitou.

Batika šitá - Metóda je známa svojou jednoduchosťou. Látku pomocou stehov vytvarujete do požadovaného tvaru a potom pevne stiahnete. Potom môžete začať farbiť. Môžete vymýšľať rôzne tvary, štvorce, čiarky, cesty a cestičky alebo vlnovky

Batika sypaná (farbenie sypaním farieb) - Sypaním farieb na látku vznikú krásne, často veľmi jemné farebné prechody a kombinácie, vždy s charakteristickými malými bodkami. Na farbenie sa používa prášková farba, ktorou sa v požadovanej intenzite posýpa v horúcej vode namočená textília.

Farbenie vzlínaním - Vzlínanie je veľmi zvláštna technika farbenia látok, ktorej výsledkom sú veľmi nežné a jemné farebné odtiene, ktoré sa môžu a nemusia do seba zapúšťať. Pri tejto metóde sa využíva vlastnosť savosti textílie.

Batika vosková - Táto technika je po všetkých stránkach najnáročnejšia. Od svojho tvorcu vyžaduje aj máličko výtvarného talentu. Výsledkom je však nádherne a skutočne jedinečné prepojenie tvarov a farieb. Voskom namaľujeme na textil požadovaný vzor. Na tieto miesta potom pri farbení farba neprenikne.